Олег Лісогор: «Працювати з Властою комфортно, вона не боїться експериментів»

Багаторазовий чемпіон світу і Європи Олег Лісогор вже кілька років активно тренує. Повчитися у майстра бажаючих багато, але поки головною гордістю молодого тренера є чемпіонка світу на відкритій воді Oceanman 2016 Власта Шовковська. Сам Лісогор зізнається, після успішної кар'єри спортсмена звикнути до нового ритму і нових реалій не так і просто, але важливо, що є учні, від яких можна отримати віддачу.

- Я така людина, що, коли до мене приводять маленьку дитину і просять навчити її плавати, я не відмовляю. Це не проблема. Щоб навчити дитину триматися на воді і плисти, потрібно до 8 занять. Далі я сам рекомендую віддавати дітей в групи, де будуть їхні однолітки, де буде цікаво працювати, змагатися, є свого роду гра. Коли працюєш один-на-один з тренером, це більше цілеспрямована робота на результат. Звичайно, вік живи - вік вчися, але буває, коли вже нема чому вчити, я сам про це кажу.  Буває так, що я вже видихся, і не знаю, як допомогти прогресу спортсмена, або він вже вийшов на високий рівень. Другого, правда, ще не було, але бували випадки, коли я визнавав, що потрібно міняти тренера.

- А ви отримуєте задоволення від роботи тренером?
- Не завжди. Тому що бувають різні моменти. Наприклад, коли не так і просто знайти підхід до учня. Бувало так, що мене просили приїхати на тренування, підказати, як плавати. А потім людина говорить мені, що я його неправильно вчу, адже він прочитав різні книги, був на лекціях, і я йому, мовляв, розповідаю все інакше. Мій аргумент був простий - я все це відчував на собі багато років, і говорити абсолютну нісенітницю я точно не можу. Але контакт у нас так і не відбувся. Всяке буває.

- І часто люди можуть собі дозволити запросити Олега Лісогора на тренування?
- Не всі знають, що вони можуть зі мною поплавати. Багато як і раніше вважають, що якщо людина багато досягла, з’являється на екранах телевізорів, то вона недосяжна. Але, насправді, якщо потрібно, я навчу, я і сам стрибну у воду і покажу, як треба працювати, підкажу. Але, звичайно, це мій час, який має бути оплачуваним.

- Хто кого знайшов в тандемі тренер-учень: ви Власту Шовковську, чи вона вас?
- Це був збіг обставин. Ми з Властой знайомі багато років, але у нас була пауза в спілкуванні в років 10, напевно. Ми познайомилися, коли вона була журналісткою, і приїжджала на чемпіонати, де я плавав. Потім ми довгий час не бачилися. А трохи більше року тому її подруга попросила мене навчити її плавання. Ми з нею зустрілися, і в тому ж кафе була Власта. Ми знову поспілкувалися, обмінялися телефонами, і вирішили разом попрацювати.

- І як ви оцінюєте ученицю?
- Вона молодець, дуже цілеспрямована. Але іноді її бажання осягти неосяжне, її розхитує. Якби вона сконцентрувалася лише на плаванні, у неї б краще виходило. Іноді я даю їй завдання, вона робить, але я розумію, що він десь не тут, все робить на автоматі, а думками далеко. І це не дає позитивного результату. Але з нею комфортно працювати. Вона довіряє тренеру і не боїться експериментів. Вона творча людина, і це нормально.

- Власта Шовковська до титулу чемпіонки світу, і з ним. Ви відчуваєте різницю?
- Зірка! Вона перестала ходити в басейн на півроку! Ось, що найсумніше сталося в нашій спортивній кар'єрі. Вона вирішила займатися бігом, ходити в зал, це добре. Але після того, як вона стала чемпіонкою світу, вона вирішила, що вміє плавати краще за всіх. Але це до чергового чемпіонату.

- Ви готуєтеся до чемпіонату світу в Будапешті?
- Я хочу, щоб Будапешт став основною метою, але у неї буде ще кілька своїх особистих стартів, де вона може себе показати.

- Як часто зараз тренуєтеся, і що виходить, і що не виходить у Власти на даному етапі?
- Ми намагаємося тренуватися хоча б два рази на тиждень, іноді більше. Але після перерви по ній чітко видно, що вона за воду не чіпляється. Є поняття відчуття води, коли під рукою «тверда поверхня». А Власта зараз працює руками, але не просувається. Колись і нам один з тренерів збірної команди України говорив: «Хлопці, у вас багато руху, мало просування». І ось зараз у неї також так відбувається. Це просто через те, що Власта не плавала півроку, і вона не відчуває опори, і не розуміє, що з цим робити. Але це не страшно, це напливається.

- Ви контролюєте режим Власти поза басейном, щоб вона їла правильно, додатково тренувалася?
- Вона доросла людина, і я їй довіряю, тому її режим - це її відповідальність, я цим не керую.

- Ви суворий тренер? Власта в одному з інтерв'ю говорила, що ви можете і гримнути, якщо у неї щось не виходить ...
- Звичайно, буває. Тому що, одна справа, коли я її навчив плавати і ми попрощалися, а інша справа - коли я її треную постійно і ми приїжджаємо разом на змагання. Я їй розповідаю, як потрібно відпрацювати, вона слухняно киває головою, а потім виходить на старт, все забуває і все - «кінцева». Ну як так може бути? Звичайно, я розумію, що потрібен досвід. У мене у самого на початку на чемпіонатах України ніжки тряслися. Все потрібно напрацьовувати, але не можна ж так відразу зупинятися. Це дитину можна вмовляти, заспокоювати, налаштовувати, а доросла людина повинна або відразу зупинятися і йти, або все схоплювати і робити відразу. Третього не дано.

- У вашій роботі частіше відбувається другий варіант?
- На щастя, так, але після того, як прикрикнути.

- Тоді чого ви очікуєте від чемпіонату світу в Будапешті?
- Я ще коли плавав, завжди говорив, що планування - це найневдячніше заняття. Я теж планував на Олімпіаді в 2004 році виграти пару золотих медалей, але за тиждень до змагань отримав травму і попрощався з мріями про медалі. Тому, ми зараз зареєстровані, ми плануємо туди поїхати. Звичайно, хочеться привезти медаль. Але поки будемо готуватися, час до серпня ще є.

- Які напутні слова потрібно сказати Власті, щоб проплила добре?
- Я чесно кажучи, навіть не думав над цим. - Суддя на змаганнях в Дніпропетровську говорила: «Ні про що не думай, все буде добре, у тебе тут найкрасивіший купальник!», - сміється Власта Шовковська. - І це, до речі, працює, - продовжує Лісогор. - Адже у кожної людини свої думки в голові, страхи, і їх потрібно переключити. Наприклад, кажеш спортсмену порахувати до 10, поки пливе. І він тоді перемикається на рахунок і починає робити правильно ті речі, які у нього до цього, можливо, не виходили. А такого девізу у нас поки немає, щоб сказати їй: «Так будь же ти, Власта, чемпіонкою!» і вона попливла (сміється).

Коментування заборонено.