Олександр Каменець: «В змаганнях на відкритій воді головне – задоволення від участі»

Співзасновник ГО «Українська федерація «Здоровий спосіб життя», громадський діяч Олександр Каменець ось уже чотири роки займається плаванням на відкритій воді. У його колекції заплив «Монте Крісто», змагання на Майорці та Босфорі, і, звичайно, нові емоції і задоволення від життя.

- Я в дитинстві займався плаванням, стихія води мене притягує, адже всі ми вийшли з води, але потім була дуже велика пауза - з 14 до 34 років, пауза в 20 років. Далі, так сталося, що у мене були проблеми зі здоров'ям. Після того, як мені поставили протез тазостегнового суглобу, я згадав про плавання, як про єдину форму фізичного навантаження, яка була для мене можлива. Все починалося, як реабілітація після операції, басейн, а чотири роки тому я наштовхнувся на інформацію про те, що існують ще й запливи на відкритій воді. І для мене це стало новим захопленням, тому що я розумів, що без здорового способу життя людина починає деградувати і вмирати.

- На запливи на відкритій воді потрібно зважитися, це ж своєрідне подолання себе ...
- Так, це challenge, але на мою думку люди, які плавають, діляться на дві категорії: ті, яким потрібно бачити дно, і ті, які не бояться темного простору під собою. Виявилося, що я не боюся, хоча, коли я плив в перший раз, було дійсно страшнувато. А це були змагання на Майорці.

- Невже ви не брали участь в тренувальних запливах перед тим, як зануритися в змагальний процес?
- Я плавав в басейні, за одне заняття я зазвичай пропливаю близько трьох кілометрів. Спеціально до змагань на відкритій воді я не готувався, просто порадився з тренерами, мені нагадали про існування одноударного кролю, який спеціально створений для довгих запливів, і я продовжив тренуватися, збільшуючи дистанції запливів. Потім кілька разів я, будучи на морі, сам займався, просто тренуючи витривалість. Для мене важлива річ в плаванні на відкритій воді - це те, що на цих змаганнях особливо показово втілюється олімпійський принцип про те, що головне не перемога, а участь. Більш дружньої атмосфери на змаганнях я не бачив ніде. Тут головне - задоволення від участі. Коли заплив починається зі слів: «Не думайте про змагання, давайте веселитися», це величезний заряд енергії. Для мене не настільки важливий результат, скільки участь. Адже ти пливеш, отримуєш задоволення, медитуєш. У басейні так промедитув ати не виходить, бортики заважають (сміється).

- Як же у вас виходить медитувати, коли потрібно думати про те, як впоратися з течією?
- Я вже місяців 6-7 займаюся йогою, і коли я тренеру показував рухи того, як рука проходить в кролі, вона сказала, що це «тайціцюань». Але насправді, я говорю це до того, що коли у тебе поставлена ​​техніка, то можна плисти, хоч три, хоч сім кілометрів. Просто сім - довше.

- І все ж, чи є ваш особистий спортивний інтерес?
-Мій спортивний інтерес - це подолання великих дистанцій. На цей рік я поставив для себе мету проплисти повний Oceanman, це 11 км, що відповідає марафонської дистанції. Порахували, що проплисти один кілометр - це все одно, що пробігти чотири. Для мене головне зараз просто доплисти до кінця. Максимальна дистанція, яку я плив - 7 км. Це довго, нудно, починаєш щось згадувати.

- У вас траплялися ситуації, коли не було ні сил, ні бажання допливти дистанцію, хотілося здатися?
- Такі думки приходять вже тоді, коли приїжджаєш на місце старту, посилюються під час реєстрації, піку досягають, коли вже одягнув гідрокостюм і стоїш на старті. Тоді думаєш: «Може зробити вигляд, що тобі хочеться в туалет і втекти?» Але, звичайно, собі цього не дозволяєш. Найскладніше буває після подоланих кілометра, або півтора. Все одно існує якась стартова лихоманка, як би ти не хоті,в на старті ти намагаєшся обійти суперників і витрачаєш трохи більше сил, ніж під час тривалого тренування в басейні. І, звичайно, пропливаючи кілометр, починаєш відчувати спад сил, проходить стартовий адреналін, водичка стає холоднішою, починаєш усвідомлювати, що хвиля сильніша, і ось тут починають приходити різноманітні думки. А особливо якщо потягнув м'яз, або натирає костюм, то думаєш, що може, краще підняти руку, зняти шапочку, і щоб тебе забрали від гріха подалі. Ось чесне слово, у мене кожна дистанція пов'язана з таким коливанням, коли міркуєш: «А навіщо все це потрібно, адже здоров'я дорожче?»

- Власта Шовковська розповідала, що їй легше, коли її чекають на березі з українським прапором, вона орієнтується на цю «синьо-жовту» точку, і це додає сил. Хто вас чекає на березі?
- Коли приїжджаєш без близьких людей, які чекають на березі, то мотивація набагато менше. Коли знаєш, що людина, якій ти дорогий, тебе чекає, це додає сил. Елементарні спостереження за власними результатами показують, що якщо мене чекають, я демонстую кращий результат.

- І шампанське на березі, так як і у Власти, обов'язковий атрибут?
- Ось тут ми з Властой відрізняємося. Я вважаю за краще сухе біле вино. Але для мене келих вина - це символ отримання задоволення від життя. Мої близькі люди мені подарували на день народження сертифікат на татуювання «Carpe diem», що означає «лови момент». Для мене дуже важливим моментом того, що я роблю все це не для того, щоб комусь щось довести, а щоб отримати задоволення - це той самий солодкий перший після фінішу келих вина. Це більше символ.

- Запливи на відкритій воді - це дороге задоволення?
- Я б не сказав, що це дорого. Наприклад, реєстрація на Майорці обійдеться від 25 до 50 євро за один заплив. Але ти отримуєш шапочку, енергетичний гель, подарунки від організаторів. Можна сказати, що частково вони компенсують ці 25 євро. Переліт на Майорку мені обійшовся в 240 євро туди і назад. Я вважаю, що це цілком підйомні кошти. До того ж плавання на відкритій воді - це хороша форма подієвого туризму. Люди, які просто їдуть погуляти в Іспанію, витрачаючи ті ж гроші на переліт, отримують набагато менше емоцій, ніж плавці-любителі.

- Ви «за» етап Oceanman в Одесі?
- Звичайно, якщо вийде зробити Oceanman в Одесі, буде дуже добре. Тим більше, судячи з динаміки роботи цієї організації, вони вітають нові змагання. В цьому році вперше будуть проводитися змагання в Греції, в Сочі. А чим Одеса гірше Сочі? Навіть краще.

Коментування заборонено.